top of page

Trendy HR na 2022 r.

Hej! Grudzień poza tym, że kojarzy mi się oczywiście ze świętami, choinką i rodzinną atmosferą, to również jest to dla mnie zawsze taki czas podsumowań i planów na przyszłość. Pozostając właśnie w klimacie planowania chciałabym przedstawić Wam dzisiaj moją subiektywną listę trendów na 2022 r. w rekrutacji oraz współpracy HR-u z biznesem. Co moim zdaniem zmieni się w procesach rekrutacyjnych, jakie zmiany czekają naszych partnerów biznesowych w kontekście HR i jakie kompetencje warto rozwinąć aby być gotowym na 2022 r. - o tym wszystkim będzie właśnie dzisiejszy wpis. Zapraszam!


Jakie zmiany w rekrutacji?


Procesy rekrutacyjne w 2020/2021 roku w moim odczuciu przeszły ogromną transformację. Długie, wieloetapowe procesy rekrutacyjne, które odbywały się w biurze firmy odeszły w zapomnienie, a jeżeli jeszcze ktoś je realizuje, to jestem przekonana, że takim podejściem zmniejsza sobie liczbę potencjalnych kandydatów do pracy. Rekruterzy coraz chętniej korzystają z dedykowanych systemów wspomagających proces rekrutacji, organizują spotkania z kandydatami online oraz prześcigają się w wyszukiwaniu coraz to bardziej kreatywnych źródeł pozyskiwania kandydatów.


Jako rekruter nastaw się w 2022 r. na:

 1. Rozmowy rekrutacyjne online - jeżeli jeszcze do tej pory nie wypracowałeś sobie swojego sprawdzonego systemu na skuteczną, przyjemną i profesjonalną rekrutację online to koniecznie o to zadbaj. Będzie to prawdziwe must have każdego rekrutera.

 2. ATS-y (Applicant Tracking Software) - jest to trend, który mnie osobiście cieszy. Praca z systemami tego typu zwiększa bezpieczeństwo przetwarzanych danych, systematyzuje pracę na projekcie oraz wspomaga i ułatwia wiele procesów podczas prowadzenia rekrutacji. Koniecznie zorientuj się w temacie i jeżeli jeszcze nie wdrożyłeś u siebie żadnego z ATS-ów, to poważnie o tym pomyśl w 2022 r.

 3. Chatboty - są to systemy służące do komunikacji z kandydatami oparte o sztuczną inteligencję. Ich zadaniem jest wyręczenie rekruterów z odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania od kandydatów. Warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania szczególnie jeżeli pracujesz w dużej firmie, gdzie przeprowadzanych jest dziesiątki lub setki procesów rekrutacyjnych jednocześnie.

 4. Social Media - Facebook, Twitter, Instagram, to właśnie one stają się w ostatnim czasie najbardziej popularnymi źródłami w pozyskiwaniu kandydatów. Także sami kandydaci coraz rzadziej dziwią się, że ktoś właśnie tymi kanałami dociera do nich z ofertą pracy. W kontekście tego trendu z pewnością warto pomyśleć o swoim profesjonalnym wizerunku w tych mediach oraz zaprzyjaźnić się z metodami pozyskiwania kandydatów w tych miejscach.


Jakie zmiany będą zachodzić u naszych klientów?


Przez ostatnie 2 lata ogromne zmiany zaszły nie tylko w rekrutacji ale całym funkcjonowaniu firm. Specjaliści HR i właściciele firm stali przed nie lada wyzwaniem kiedy na świecie zaczęła szaleć pandemia. Wygrali ci, którzy najlepiej potrafili odnaleźć się w szybko zmieniających się warunkach i dostosowywać swoje działania do zmian jakie zachodzą. Na obecny moment nie wiemy jak będzie kształtować się sytuacja z pandemią, natomiast pewne jest, że nawet w sytuacji kiedy sytuacja zostałaby opanowana świat biznesu i HR-u już nigdy nie będzie wyglądał tak samo.


 1. Praca hybrydowa - w moim odczuciu ten trend zagości z nami już na stałe. Ludzie pracując na homeoffice odkryli zarówno jego pozytywne jak i negatywne strony dlatego w moim odczuciu w 2022 roku królować będzie hybryda w której pracownik będzie pracować częściowo z domu, a częściowo w biurze w pełni wykorzystując benefity obu tych form pracy.

 2. Biuro - przestrzenie biurowe już w tym roku w moim odczuciu zmieniają swoje przeznaczenie i wydaje mi się, że w 2022 r. ten trend będzie narastał. Obecnie coraz częściej biura służą jako przestrzeń integracyjna w której raz na jakiś czas spotykają się zespoły na co dzień pracujące zdalnie.

 3. Kompetencje miękkie - często w rozmowach z różnymi ludźmi z branży powtarzam, że wolę zatrudnić kogoś z potencjałem, kto ma odpowiednie cechy osobowości i predyspozycje aniżeli kogoś bardzo doświadczonego ale ze złym nastawieniem i brakiem kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Oczywiście ideał stanowi osoba łącząca obie te rzeczy ale wiadomo, zazwyczaj w życiu nie zawsze można mieć wszystko :) To samo nastawienie i trend zauważam wśród moich klientów. Coraz częściej pracodawcy przedkładają zaangażowanie, pozytywne nastawienie, lojalność, skuteczną komunikację, czy umiejętność pracy w zespole na rzecz kompetencji twardych wychodząc z założenia, że tych drugich mogą ludzi po prostu nauczyć. Oczywiście nie mówię tutaj o tym, że pracodawca zatrudnia kogoś zupełnie bez doświadczenia, kiedy potrzebuje Seniora ale bardzo widoczna jest tendencja do tego aby akceptować pewne braki w kompetencjach twardych na rzecz tych miękkich.

 4. Ważna rola Managera - pozostając w temacie kompetencji miękkich zauważam też nasilający się trend i myślę, że w 2022 r. będzie on przybierał na sile, a mianowicie przerzucenie odpowiedzialności za satysfakcje pracownika z działów HR na Managerów. Już dawno powstało powiedzenie, że ludzie zatrudniają się w firmie, a odchodzą od Menedżerów. Biznes również zauważył tą tendencje i dlatego coraz większy nacisk kładziony jest na odpowiedni dobór kadry Menedżerskiej oraz szkolenia z kompetencji miękkich dla Menedżerów.

 5. Elastyczne benefity pozapłacowe - era nieśmiertelnych kart Multisportu i prywatnej opieki medycznej przechodzi do lamusa. Nadchodzące trendy to elastyczność i indywidualność w zakresie benefitów pozapłacowych. Dlatego coraz większą popularnością cieszyć się będą kafeteryjne platformy benefitów oraz indywidualne budżety na szkolenia dla pracowników.


Czego biznes będzie oczekiwał w 2022 r. od Rekruterów i Specjalistów HR?


Wszystkie wyżej wymienione zmiany i trendy powodują również zmianę oczekiwań wobec Rekruterów i specjalistów HR. Coraz częściej HR musi opierać się o liczby - być mierzalny. Nasi klienci coraz częściej również traktują nas jako partnerów w biznesie i chętnie słuchają tego co mamy do powiedzenia w zakresie rynku pracy oraz procesów HR w firmach. Dlatego aby sprostać tym oczekiwaniom w 2022 r. koniecznie postaw na:


 1. Analityka HR - dowiedz się jak mierzyć i analizować dane pozyskiwane podczas procesów rekrutacji oraz pozostałych procesów HR. Ważnym elementem jest też umiejętność tworzenia rozwiązań na podstawie uzyskanych danych. Wiedzę możesz zdobywać samodzielnie lub zapisać się na kurs lub szkolenie - najważniejsze aby nie dać się zaskoczyć, tym bardziej, że jak się przekonasz zbierane dane nie będą służyć tylko Twoim klientom ale przede wszystkim Tobie w ulepszaniu swojego warsztatu rekrutera, czy specjalisty HR.

 2. Specjalizacja - biznes coraz częściej oczekuje od nas doradztwa w zakresie rynku pracy, czy też procesów HR. Problem polega na tym, że aby móc komuś w czymś doradzać trzeba się na tym znać :) nie da się być specjalistą od wszystkiego, dlatego w moim odczuciu w 2022 r. jeszcze większe znaczenie będzie miała specjalizacja rekruterów i specjalistów HR w danych branżach. Wybierz branżę w której czujesz się najlepiej, w której łatwo rozmawia Ci się z kandydatami i zostań prawdziwym ekspertem w jej zakresie.


Podsumowując, zbliżający się rok 2022 w mojej ocenie przyniesie wiele wyzwań zarówno przed rekruterami jak i biznesem w kontekście pozyskiwania i utrzymywania pracowników. Zatem nie dajmy się zaskoczyć i zawczasu przygotujmy się na zbliżające trendy, które już są bardzo widoczne na obecnym rynku pracy. 

Jesteś Rekruterem? Szukasz miejsca w którym znajdziesz praktyczne wskazówki, inspiracje i treści, które pomogą Ci rozwijać swój warsztat profesjonalnego Rekrutera? To świetnie trafiłeś!


Twój HRBP to miejsce w którym znajdziesz wszystko czego potrzebujesz aby zostać profesjonalnym Rekruterem. Zapisz się do newsletteru i rozwijaj się razem z Twój HRBP.


Przy zapisie PREZENT darmowy ebook

"Podkręć swoją rekrutację w 5 prostych krokach"!
 

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page