top of page

Czy pracodawca powinien dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Miałam okazję w ostatnim czasie zapoznać się z dwoma szalenie ciekawymi raportami dotyczącymi pracowników z branży IT. Dane zawarte w tych opracowaniach skłoniły mnie właśnie do podjęcia w dzisiejszym wpisie tematu zawartego w tytule tego wpisu. Czy pracodawca powinien dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Czy leży to w jego interesie? Czy pracownicy chcieliby korzystać z takiego wsparcia? Na te oraz kilka innych pytań znajdziecie odpowiedź poniżej.

W moim odczuciu temat jest coraz bardziej istotny, a na przestrzeli najbliższych lat myślę, że temat będzie stawał się przedmiotem wielu dyskusji.


Co mówią badania o stanie psychicznym pracowników IT?


Według raportu (2022) przeprowadzonego przez justjoin.it oraz twójpsycholog “Wypalenie zawodowe w branży IT” co 10 specjalista w branży IT ma zdiagnozowaną depresję. Są to dane, które mnie osobiście martwią, ponieważ pokazują skale problemu z jakim zaczynamy się zmagać i z jakim przyjdzie nam zmagać się w najbliższych latach, a związany jest on z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego ludzi w Polsce.

Dodatkowo mowa tutaj tylko o zdiagnozowanych osobach, depresje podejrzewa u siebie ale nie ma zdiagnozowanej znacznie większa liczba pracowników.W tym samym badaniu znajdziemy również informacje dotyczące wypalenia zawodowego w branży IT. Aż 70% pracowników przyznało, że temat wypalenia zawodowego dotyka ich w różnym stopniu.

Oczywiście powodów takiej sytuacji możemy doszukiwać się w wielu aspektach obecnie funkcjonującego świata. Natomiast sytuacji na pewno nie pomaga fakt przemęczenia i przepracowania specjalistów IT. W raporcie Awareson “Rynek pracy IT i SAP 2023” znajdziemy informacje, że 46% specjalistów IT i SAP pracuje ponad 40 godzin w tygodniu z czego przeważająca część w wymiarze powyżej 50 godzin w tygodniu. Problem nadliczbowych godzin dotyczy zarówno Managerów jak i specjalistów co w efekcie daje sytuacje gdzie zmęczeni Managerowie zarządzają zmęczonymi zespołami.


Czy dbanie o zdrowie psychiczne pracowników IT leży w interesie pracodawcy?


W moim odczuciu jak najbardziej. Nie jest to oczywiście jego obowiązek, bo każdy człowiek powinien oczywiście dbać o ten aspekt swojego życia indywidualnie natomiast z pewnością, to czy pracownik czuje się dobrze psychicznie przynosi pracodawcy wymierne korzyści ponieważ, aż 87% badanych osób potwierdziło, że stan ich zdrowia psychicznego ma wpływ na jakość ich pracy. Te same osoby potwierdziły również, że 70,6% z nich myśli aktualnie o zmianie pracy. Respondenci zapytani o to co może im pomóc w lepszym samopoczuciu odpowiedzieli: 24% osób, że zmiana pracy, 19%, że urlop, 14%, że większa troska o zdrowie psychiczne pracowników przez obecnego pracodawcę.

Zatem pracodawca chcąc posiadać zaangażowanego i efektywnego pracownika, który zwiąże się z firmą na dłużej powinien w moim odczuciu rozważyć temat wsparcia zdrowia psychicznego wśród swoich zespołów.


Jak pracodawca może wspierać pracowników w utrzymaniu zdrowia psychicznego?


Rozważając ten temat mogą pojawiać się myśli - ale co tak naprawdę może zrobić pracodawca aby poprawić stan zdrowia psychicznego u swoich pracowników? W moim odczuciu bardzo dużo :) - i to jest świetna informacja :)

W naszej pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie (biorąc pod uwagę wyniki badań przytoczone w tym wpisie niektórzy nawet zdecydowanie więcej) - zatem nie ulega wątpliwości, że praca jest bardzo istotną częścią naszego życia ponieważ poświęcamy jej średnio ⅓ każdej doby. Zatem podstawową rzeczą jaką może zrobić każdy pracodawca by zadbać o zdrowie psychiczne swoich pracowników jest budowanie zdrowego środowiska pracy.

Zdrowe środowisko pracy, czyli jakie?

Temat oczywiście jest niezwykle szeroki i z pewnością nie wyczerpie go w całości w tym wpisie ale gdybym miała krótko powiedzieć co uważam za zdrowe środowisko pracy, to powiedziałabym, że jest to taka sytuacja w której ustalone są jasne zasady współpracy i obie strony czują się w 100% dobrze z tymi zasadami. Pracodawca daje możliwości rozwoju pracownikowi, docenia go i jasno określa swoje oczekiwania wobec pracy jaką wykonuje dana osoba. Przez co pracownik ma poczucie satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Kolejna rzecz jaką może zrobić pracodawca to edukacja swoich pracowników w zakresie dbania o zdrowie psychiczne.

Jak pracodawca może edukować?

82% ankietowany powiedziało, że temat wypalenia zawodowego nigdy nie był przedmiotem dyskusji z pracodawcą lub na forum firmy. Niemal 80% badanych wskazuje internet jako źródło swojej wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Warto zatem rozważyć wprowadzenie do firmy warsztatów, newslettera opartego i przygotowanego przez specjalistów z danej dziedziny o tematyce zdrowia psychicznego. Tematy poruszane tam mogą dotyczyć profilaktyki, rozpoznawania symptomów, radzenia sobie przy pierwszych objawach oraz miejscach gdzie osoby mogą szukać pomocy.

I tutaj pojawia się kolejny pomysł dla pracodawcy :)

Pracodawca wspiera gdy problem już istnieje?

Pracodawca może zapewnić w ramach np. benefitów pozapłacowych dostęp do konsultacji z psychologiem - ważne aby były to konsultacje anonimowe i aby skorzystanie z takiej rozmowy było proste i w miarę szybkie.


Podsumowanie


Jak widać stan zdrowia psychicznego pracowników, ma ogromne znaczenie dla pracodawców i wpływa bezpośrednio na jakość realizowanej pracy w firmie. Na szczęście pracodawca ma sporo możliwości by wspierać swoich pracowników w tym obszarze. 

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na wsparcie swoich pracowników i budowania dobrego środowiska pracy - zapraszam na spotkanie podczas którego porozmawiamy o Twoich potrzebach w tym obszarze i o tym jak mogę pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów.26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page